Montaż przydomowego zbiornika lpg - krok po kroku
Montaż przydomowego zbiornika LPG może okazać się rozsądnym wyborem, szczególnie gdy brakuje dostępu do gazu ziemnego. Paliwo to jest dostępne dla każdego, a ogrzewanie nim jest wygodne. Jednak aby z sukcesem zrealizować ten projekt, trzeba przejść przez kilka istotnych kroków, obejmujących formalności i sprawy techniczne. Sprawdź, o co trzeba zadbać!
Projekt budowlany, zgłoszenie i dziennik budowy
Przed rozpoczęciem montażu zbiornika na gaz, konieczne jest przejście przez kilka etapów formalności i technicznych przygotowań. Konieczne jest pozyskanie decyzji o warunkach zabudowy od odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Decyzja ta trafia do projektanta, który zaplanuje instalację. Warto skorzystać również z usług geodety, który sporządzi mapę, uwzględniającą optymalną lokalizację zbiornika.
Gotowy projekt budowlany na ogrzewanie LPG, wraz z projektem zagospodarowania działki, zgłoszeniem budowy, oświadczeniem o dysponowaniu gruntem do celów budowlanych należy złożyć w starostwie. Można przystąpić do realizacji inwestycji, jeśli w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów starostwo nie wniesie sprzeciwu. Wówczas należy złożyć wniosek o wydanie dziennika budowy, który wymaga ostemplowania przez urząd. Teraz pozostało już tylko zatrudnić kierownika budowy i zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o rozpoczęciu prac budowlanych.
Pozwolenie na użytkowanie zbiornika gazu płynnego
Po zakończeniu prac operator gazowy napełnia zbiornik gazem. Należy wówczas wezwać inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. W ciągu miesiąca wyda on decyzję zezwalającą na użytkowanie zbiornika LPG i prześle wystawioną dla niego książkę UDT.
Kolejnym etapem, którym musimy się zająć, jest dokonanie zgłoszenia zakończenia prac budowlanych do organu nadzoru budowlanego. Do zawiadomienia trzeba dołączyć: dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wybudowanego obiektu z projektem i warunkami zgłoszenia, protokół sprawdzenia wewnętrznej instalacji gazowej wystawiony przez osobę mającą uprawnienia, decyzję UDT zezwalającą na eksploatację zbiornika z gazem, dokumentację geodezyjną zawierającą wyniki inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.