Jak zminimalizować ryzyko wycieku gazu i jego następstw?
Gaz jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii w Polsce. Niektórzy jednak obawiają się wycieków gazu i ich czasem tragicznych konsekwencji. Dlatego poniżej prezentujemy trzy porady odnośnie doboru zbiornika na gaz, które zminimalizują ryzyko wycieków.
Umieszczenie zbiornika z dala od zagrożeń
Zbiorniki powinno umieszczać się w miejscach z jednej strony oddalonych od domów, ale z drugiej w lokacjach umożliwiających ich łatwe uzupełnianie. Kluczem jest osłonienie ich od zagrożeń fizycznych, głównie uniemożliwienie przypadkowego wjechania w instalację pojazdem kołowym.
Wysoka jakość zbiornika
Oznacza ona przede wszystkim zakup nowego, certyfikowanego zbiornika na gaz na własność w Lubuskiem oraz innych elementów instalacji. Jest to szczególnie istotne w wypadku zbiorników dzierżawionych, których użycie stanowczo odradzamy. Ponieważ są one montowane używane ich nieznany stopień zużycia i ukryte wady mogą stanowić dla nas realne zagrożenie.
Profesjonalne wykonanie instalacji
Dobrze wykonana i sprawdzona instalacja jest kluczem w sprawach bezpieczeństwa. Polecamy korzystanie z usług firm, które posiadają nie tylko doświadczenie i uprawnienia, ale także mają możliwość tak jak nasza firma, budowy i kalibracji systemów detekcji gazu. Gwarantuje to, że specjaliści montujący zbiornik znają wszelkiego rodzaju systemy bezpieczeństwa.
Co zrobić, gdy wyczujemy ulatniający się gaz?
Jeśli jednak środki bezpieczeństwa zawiodą i wyczujemy charakterystyczną woń ulatniającego się gazu ze zbiornika lub instalacji, powinniśmy natychmiast:
- nie uruchamiać w pobliżu żadnych urządzeń elektrycznych, w tym światła i nie palić ognia,
- jeśli to możliwe, pozamykać zawory gazu,
- otworzyć okna i drzwi, jeśli sytuacja ma miejsce wewnątrz budynku,
- opuścić budynek lub oddalić się od zbiornika/instalacji,
- zawiadomić pogotowie gazowe.