Decydując się na ogrzewanie gazem LPG, musimy na początku podjąć kilka ważnych decyzji. Przede wszystkim — jaki zbiornik zamontujemy na naszej działce. Jakie są więc wady i zalety zbiorników naziemnych i podziemnych? Na co musimy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zastosować ten rodzaj paliwa?

Taniej, ale trudniej.

Zakładając, że budujemy dom jednorodzinny z kotłem o mocy max. 30 kW, dobrym wyborem będzie zbiornik na gaz o pojemności 2700 l. Butla naziemna jest stosunkowo łatwa i tańsza w montażu — potrzebujemy kawałka prostej działki (bez wgłębień czy miejsc podmokłych), fundamentu w postaci płyty betonowej i uziemienia. Konserwacja takiej instalacji także jest o wiele tańsza i prostsza od jej podziemnej odpowiedniczki. Niestety, by móc zdecydować się na takie rozwiązanie, należy dysponować dość sporą działką i spełnić wymagane warunki. Taki zbiornik gazowy musi stać minimum 3 metry od domu, 1,5 metra od granicy z sąsiadem i 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych i rowów. Dodatkowo nie da się pominąć aspektu wizualnego — wielki zbiornik raczej średnio komponuje się z fauną i florą w ogrodzie. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej odległości (3 m) może spróbować zamaskować go zielenią, choćby drzewkami czy żywopłotem.

Drożej, ale łatwiej.

Podziemne zbiorniki to idealna propozycja dla osób, które nie dysponują zbyt dużym terenem i trudno byłoby im spełnić wymagania, stawiane posiadaczom zbiorników naziemnych. Bez problemu mogą rosnąć nad nimi małe rośliny ozdobne lub trawa. Podstawowym problemem, jaki można mieć podczas starania się o pozwolenie na instalację takiego zbiornika jest poziom wód gruntowych na naszym terenie. Jeśli jest on zbyt wysoki, to możliwe będzie tylko częściowe wkopanie butli w ziemię, jednak nadal możliwe będzie zamaskowanie wystającej części nasypem z ziemi. W porównaniu z naziemną odpowiedniczką ma również mniejsze wymagania, jeśli chodzi o odległości od zabudowań – 1 metr od domu i 0,5 metra od granicy sąsiedniej działki. Sam montaż takiego zbiornika jest około dwukrotnie droższy niż butli nadziemnej, a ponadto co 10 lat musi być on odkopywany w celu sprawdzenia jego stanu technicznego.

Niezależnie od wyboru rodzaju zbiornika należy mieć również na uwadze jego umiejscowienie — powinien być on nie dalej niż 35 metrów od drogi dojazdowej, co pozwoli na łatwe tankowanie gazu od dostawcy. Ponadto działka, na której znajduje się instalacja, powinna być ogrodzona, by utrudnić dostęp do butli osób nieuprawnionych. Niezależnie od wybranego rozwiązanie, ogrzewanie domu gazem z całą pewnością jest opłacalne i ekologiczne.