Przy budowie domu jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia jest wybór rodzaju ogrzewania. Jednym z dostępnych sposobów jest ogrzewanie gazowe, które ma zarówno tylu zwolenników,
co przeciwników. Co zatem przemawia za taką instalacją, a co może sprawić potencjalnie trudności?

Źródło gazu

Na ogrzewanie gazem możemy zdecydować się tylko w dwóch przypadkach — albo jeśli mamy możliwość przyłączenia się do sieci gazowej, albo montując zbiornik na propan butan na naszej działce. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, to niestety często jest to niemożliwe ze względów technicznych albo kompletnie nieopłacalne. Niejednokrotnie dom budowany jest w dużej odległości od aktualnej sieci, co w danym momencie wymusza konieczność zastosowania zbiornika. Oczywiście często bywa tak, że po kilku latach zyskujemy możliwość podłączenia się do sieci, a wtedy możemy odsprzedać nas zbiornik zainteresowanym firmom. Decydując się na sieć gazową musimy również pamiętać o czekających nas formalnościach, dotyczących przyłączenia oraz czasu realizacji całego
przedsięwzięcia. Nierzadko bywa tak, że od momentu złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia, do samego podłączenia mija nawet kilka miesięcy. Montaż zbiornika – zarówno podziemnego, jak i naziemnego – też nie jest całkowicie bezproblemowy. Tutaj także trzeba spełnić kilka warunków, przede wszystkim dotyczących odpowiedniej odległości od budynków i granicy działki.

Wygoda i bezawaryjność

Jeśli powyższy akapit nieco zaniepokoił osoby, które zamierzały użyć gazu do ogrzewania domu, to śpieszymy z uspokojeniem — takie rozwiązanie ma mnóstwo korzyści. Przede wszystkim wygoda i bezobsługowość. Dzięki automatyce dzisiejszych kotłów można zaplanować czas ogrzewania, jego intensywność, a także inne zadania jak ogrzewanie wody do użytku domowego latem, kiedy z reguły nasze grzejniki są zakręcone. Coroczny przegląd kotła oraz systematyczne tankowanie zbiornika (w przypadku zdecydowania się na ten wariant magazynowania paliwa) w zupełności wystarczy. Dodatkowo nowoczesne kotły (kondensacyjne) i instalacje są naprawdę niezawodne, a dodatkowo niesamowicie wydajne. Z jednej porcji paliwa można dziś uzyskać o wiele więcej ciepła niż kilkanaście lat temu. Oczywiście nie da się również nie docenić aspektu ekologicznego, jakie ma ogrzewanie gazem. Podczas spalania gazu do atmosfery wydziela się o wiele mniej tlenków węgla i azotu niż w przypadku korzystania z pieców na węgiel czy olej opałowy.

Mimo iż założenie ogrzewania gazowego to w początkowej fazie spora inwestycja czasu i pieniędzy, to zdecydowanie warto zainteresować się tym wariantem. Wygoda i bezawaryjność, połączona z ekologicznym podejściem do tematu ogrzewania z całą pewnością jest czymś wartym uwagi.